17 Eylül 2008 Çarşamba

@ Ünlü evrimcinin sitesini Adnan Oktar kapattırdı...

Ünlü evrimci yazar Prof. Richard Dawkins’in sitesini Adnan Oktar’ın kapattırdığı öğrenildi.
Ünlü evrim teorisyeni Prof. Richard Dawkins’in internet sitesi, Adnan Oktar’ın şahsı ve ‘Atlas of Creation’ kitabı hakkında kişilik haklarını ihlâl eder nitelikteki yazılar nedeniyle Şişli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararıyla tedbiren kapatıldı.

Oktar’ın ayrıca ihtiyati tedbir kararından sonra sitenin hazırlayıcısı aleyhine Kadıköy Asliye Hukuk Mahkemeleri nezdinde 8 bin YTL’lik manevi tazminat davası açtığı belirtiliyor. Oxford Üniversitesi profesörlerinden biyolog, düşünür, dünyada ve Türkiye’de büyük ses getirip en çok satanlar listelerinde yer alan Tanrı Yanılgısı’nın da aralarında bulunduğu kitapların yazarı Prof. Richard Dawkins’in sitesine Türkiye’den erişim mahkeme kararıyla engellenmişti. Ancak internet kullanıcılarının YouTube gibi site kapatmalarında alışkın oldukları şekilde, sitenin hangi mahkemenin kararıyla kapatıldığına ilişkin bir bilgiye yer verilmemişti.

“Gen Bencildir”, “Kör Saatçi” ve “Tanrı Yanılgısı” gibi kitapları Türkiye’de de yayımlanan, bazı kitapları TÜBİTAK tarafından Türkçe’ye çevrilen Richard Dawkins’in “Tanrı Yanılgısı” adlı kitabının Türkiye yayıncısı “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediği iddiasıyla yargılanmış ve beraat etmişti.

Ünlü evrimcinin sitesine yasak

Sitesi Şişli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 03/09/2008 tarih ve 2008/199 sayılı kararıyla, Adnan Oktar’ın şahsı ve onun “Atlas of Creation” adlı kitabı hakkında kişilik haklarını ihlal eder nitelikteki yazılar nedeniyle tedbiren kapatıldı.