24 Eylül 2008 Çarşamba

@ Yahudiler 2'ye bölündü...

BM'nin karşısında toplanan binlerce Yahudi, Ahmedinejad'ı protesto ederken, bir grup siyonizm karşıtı Yahudi ise İran liderine 'hoş geldin' dedi. Birleşmiş Milletler 63. Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere New York'a gelen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Yahudileri böldü.

Binlerce Amerikalı Yahudi, İran liderini protesto ederken, 'Siyonizm karşıtı' küçük bir Hasidik Yahudi grup ise Ahmedinejad'a 'hoş geldiniz' diyen bir bülten dağıtarak, aleyhteki protesto gösterisini boykot etti. BM binasının karşısındaki Dag Hammarskjold Park'ta toplanan binlerce kişi, 'İran'ı durdurun, Ahmedinejad, ABD'ye hoş gelmedin, Askerlerimizi öldürmeyi bırakın, Ahmedinejad-Hitler' gibi pankartlar taşırken; Hasidik Yahudiler; "İsrail, tüm Yahudileri temsil etmiyor, İsrail savaş için kışkırtıyor, Judaizm'e evet, Siyonizme hayır'' pankartlarıyla dikkat çekti. Binlerce öğrencinin katıldığı protesto gösterisinde, Hasidik gruba sözlü tacizde de bulunuldu: "Kendinizden utanın, İran'a gidin, Siz Yahudi değilsiniz."

Ahmedinejad'a destek veren Neturei Karta International grubu adına açıklama yapan Haham Yisroel Dovid Weiss, şöyle konuştu: "Geçmişte İran'a birkaç kez giderek Ahmedinejad ve diğer İran cumhurbaşkanlarıyla tanışma fırsatı bulduk. Her gidişimizde medyanın histerik tavrı ve yanlış bilgilendirmiş bazı Yahudilerin açıklamalarına rağmen İran halkı ve liderleri çok dost canlısıydı. Ahmedinejad dindar bir insan; karşılıklı saygı, adalet ve barışı amaçlayan bir lider. Yahudilik, barışı arayan bir dindir. Bugün bazı Yahudiler, siyonizmin etkisiyle düşmanlarına karşı nefret ve şiddetle karşılık vermek istiyor. Ne yazık ki farklı milletleri de aynı yola sokmaya çalışıyorlar. Bizler savaşın önlenmesi için dua ediyoruz. "

BM'de dün konuşma yapan Ahmedinejad ise ABD başkan adayları John McCain ve Barack Obama ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.