27 Şubat 2009 Cuma

@ Uluslararası Türkçe TV yayına hazırlanıyor

Türkçe konuşan ülkeler arasında ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan Uluslararası Türkçe TV 21 Mart'ta yayına başlayacak. 24 saat yayın yapacak olan televizyonda her bir ülkeye 4'er saat yayın hakkı tanınacak.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Türkçe konuşan ülkelerin ortak televizyon kanalının 21 Mart'ta yayına başlayacağını söyledi. Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu televizyon kanalının Türkçe konuşan ülkeler arasında ilişkileri geliştirmeyi ve güçlen- dirmeyi amaçladığını kaydetti.
Azerbaycan Türkçesinin Türkiye'de anlaşıldığını belirten Şahin, bu nedenle Azerice yayınların olduğu gibi yayımlanacağını, diğer ülkelerin programlarının ise Türkiye Türkçesine tercüme edilerek, alt yazıyla yayına verileceğini belirtti. TRT Genel Müdürü Şahin Mart ayında yayına girecek Türk dünyasına yönelik kanalın iki televizyon arasındaki işbirliğiyle gerçekleşeceğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Birlikte oluşturacağımız bu kanalın faaliyetleri gerçekten tarih nezdinde bizim ne kadar hayırlı bir iş yaptığımızı da ortaya koyacak. Gelecek nesiller birbirimizi anlama adına bize dua edecekler, bizi hayırla yad edecekler.”