28 Temmuz 2008 Pazartesi

@ 3. Meşrutiyet ?!

Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk'la ilgili notlar, örgütün 28 Şubat'taki rolüne ışık tutuyor. Selçuk'un mason locasında darbeci isimlerle görüştüğü belirtilirken, "Güneşin mağripten doğması yakındır" yazısının 1998'deki darbe girişimini haber verdiği vurgulanıyor. Bir belgede 28 Şubat için yapılan tanımlama ise ilginç: Üçüncü Meşrutiyet.


Ergenekon iddianamesinin ayrıntılarında 28 Şubat'la ilgili önemli bilgiler var. İlhan Selçuk'la ilgili notlar, Ergenekon'un 28 Şubat'taki rolüne de ışık tutuyor. Tutuklu sanıklardan Aydınlık Dergisi yazarı Adnan Akfırat'ın bilgisayarında, Çevik Bir ekibinin 21 Aralık 1998'de bir darbe girişiminde bulunacağı iddiasına yer veriliyor. Darbe girişimi içerisinde bulunan bazı isimler, İlhan Selçuk'un 26 Kasım 1998 tarihinde Cumhuriyet'te yazdığı "Güneşin mağripten doğması yakındır" başlıklı yazının da bu darbeyi haber verdiğini belirtmiş. Selçuk'un Nuruziya Sokak'taki Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nda darbenin merkezindeki isimlerle görüştüğü bilgisi de savcılıkça hazırlanan metindeki iddialar arasında. Ergenekon sanıklarından ele geçirilen "Devletin Yeniden Yapılanması Üzerine 25 Kasım 1999" isimli belgede de 28 Şubat postmodern darbesi için ilginç bir tanımlamada bulunuluyor: Üçüncü Meşrutiyet. Belge, Kuddusi Okkır'da ele geçirildi.

Ergenekon terör örgütü sanıkları, 20 Ekim'den itibaren yargılanmaya başlanacak. Ancak Ergenekon'un '1 numaralı' ismine hâlâ ulaşılamadı. '1 numara'nın adı iddianamede yer almadı. Bazı çevrelere göre emekli Tuğgenerel Veli Küçük, örgütün lideri olarak gösteriliyordu. Yazar Zihni Çakır, Ergenekon savcılarına verdiği ifadesinde örgütün bir numarası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çakır, '1 numara'nın Ülkü Ocakları yönetiminde olduğunu, sık sık Vatanseverler Güç Birliği Genel Başkanı Taner Ünal ile de görüştüğünü ifade etti. Çakır, ayrıca avukat olarak görev yapan İbrahim Gül ve Tarkan Toper'in de belli aralıklarla 1 numara ile görüştüğünü iddia etti. Çakır'ın en dikkat çeken tespiti ise 1 numara olarak bildiği kişinin etkinliklerini ve nüfuzunu 28 Şubat döneminde göstermiş olmasıydı. Yazar, ayrıca örgütün lideri olarak gösterilen şahsın 60- 62 yaşlarında, sarışın ve zayıf olduğunu, medyada resmine hiç rastlamadığını ifade etti.

Ergenekon terör örgütünün Kemalizm ve Atatürk'ü kalkan olarak kullandığı ortaya çıktı. İddianamede, 'Örgütün 'Kemalizm'i kendi çıkarları doğrultusunda bir kalkan olarak kullandıkları görülmektedir. Kemalist Hareket Derneği adı altında oluşturacakları yapıda bile örgütün gizlilik prensiplerini uyguladıkları, derneğin tamamen kendi kontrol ve yönlendirmeleri ile çalışmasını istedikleri, bu nedenle de derneği yönlendirecek gizli bir komite oluşturmayı planladıkları anlaşılmıştır." ifadelerine yer verildi. İddianamenin bir başka bölümünde ise '21. Yüzyıl Kemalist Hareket' isimli dokümanın içeriğinde 'yakın tarihin en radikal sol örgütleri Kemalist olmuştur' deniliyor. Ardından devam eden belgenin içeriğinde "Türk/Kürt kardeşliği sloganı ile PKK'nın Kemalizm'e kaydırılmaya çalışıldığı' ifadelerine yer veriliyor.