9 Haziran 2008 Pazartesi

@ Chirac, dinlerarası diyalog vakfı kurdu...

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da, koltuğunu kaybettikten sonra vakıf işine sarılan eski liderler arasına katılıyor... Fransız Le Figaro gazetesine konuşan Chirac, yarın "medeniyetler arası diyalog ve sürdürülebilir kalkınma" için çalışacak vakfını hayata geçirecek. Chirac'ın ilk hedefi, dünyada su, ilaç edinme sorunları, ormanların yok olması ve çölleşme ve bu arada tehdit edilen dil ve kültürlerin korunması...

Öte yandan, Fransa’daki skandalları ortaya çıkarmasıyla tanınan Le Canard enchaînè gazetesi Cumhurbaşkanı Chirac’ın Japonya’daki Sowa Bank’ta açtığı gizli hesaplarda 45 milyon euro olduğunu öne sürdü .

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Japon kültürü ve sumo güreşine olan hayranlığıyla tanınıyor. Haftalık Le Canard enchaînè gazetesi ise Chirac’ın Japonya’ya duyduğu sempatinin ardında aslında 45 milyon euro’luk bir gizli hesap olduğunu iddia etti. Gazete, dünkü sayısında Fransız İstihbarat Servisi’nin (DGSE) gizli bir belgesini yayımladı. 15 Kasım 1996 tarihli belgeye göre, Jacques Chirac 1992 yılında, yani Paris Belediye Başkanı olduğu dönemde Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Sowa Bank’a yüklü miktarda para transferi yaptı. DGSE adına çalışan bir ‘köstebek’ Chirac’ın yakın dostu Shoichi Osada’nın bilgisayar kayıtlarına girdi. Casus, Osada’nın Chirac adına bakiyesi 45 milyon euro’luk hesapları yönettiğini tespit etti. Bu bilgiyi DGSE merkezine iletti.

Karl Laske ve Laurent Valdiguè imzalı habere göre, DGSE’nin soruşturma girişimleri ise sonuçsuz kaldı. Sowa Bank 2001 yılında ‘batmadan’ önce Osada, parayı başka hesaplara transfer etti. DGSE, Chirac hakkında tekrar soruşturma açmaya çalıştı. Chirac, 2002’de yeniden Cumhurbaşkanı seçilince bu girişim de başarısız oldu.