1 Haziran 2008 Pazar

@ Türkiye geliyor!

Newsweek dergisi son sayısında "İslam'ın Yeni Yüzü" başlıklı uzun haber analizinde Türkiye'de hadislere ilişkin yeni yayınların bu yılın sonundan önce yayınlanacağını, AKP'nin "sessizce" projeyi desteklediğini belirtti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dinin kuralları aynı ancak insanların dine ilişkin tavırları değişti" sözlerine yer verdi.

Christopher Dickey ve Owen Matthews başlıklı haber analizinde 11 Eylül saldırılarında kanıtlanan Usame Bin Ladin'in cihat versiyonunun, İslam'ı iyi anlamayanlar için dinin hakim vizyonu haline geldiği belirtildi.

Ancak işlerin değişmeye başladığı kaydedilen dergide artık önemli Müslüman düşünürlerinin Ladin'in cihat versiyonunu reddettiğine, bir zamanla Ladin'e sempati duyan, Ortadoğu ve Güney Asya'daki kamuoyunda artan bir hayal kırıklığının olduğuna dikkat çekildi.

İslam'in ilk üç yüzyılında Yunan, Fars ve Hint kültürleri ile bir etkileşim içinde olduğunu ve her buluşmada İslam'ın bilginlerce yeni koşullara göre yeniden yorumlandığını belirten Görmez, "O dönemde İslam'ı yeniden düşünmekten korkmuyorlarmış" dedi.

Newsweek, Türkiye'deki projenin AKP tarafından "sessizce" desteklendiğini belirtirken de "Türk projesi, diğer taraftan, dünyanın en başarılı, demokratik bir biçimde seçilmiş İslami kökleri olan iktidardaki AKP'nin sessiz desteğine de sahip" değerlendirmesini de yaptı.

Projeye katılan profesörlerin de çalışmalarının bir çeşit "İslam reformu" olduğunu kesinlikle yalanladıklarını belirten dergi, "Aralarında bir Martin Luther yok, bir kapıya asılan tezler de yok" ifadesini kullandı. Dergi, Görmez'e dayanarak "Yaptıklarını, kutsal metinleri "demokrasi, insan hakları, kadın hakları ve evrensel değerlere göre yeniden düşünme' veya "yeniden anlama' gibi adlandırıyorlar" diye yazdı.

Suudi Arabistan ve Pakistan gibi geçmişte radikalizme göz yuman devletlerin de artık kendi istikrarı için ılımlı tutumların cesaretlendirilmesi gerektiğini anladıklarını belirten dergi, Müslüman dünyasında artık insanların yeni mesajlar almaya hazır gibi göründüğünü kaydettikten sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı değerlendirmelerine yer verdi. Dergi şöyle dedi:

"Hükümeti Türkiye'yi AB'ye girmesi için çaba gösteren Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, "dinin kuralları aynı ancak insanların dine ilişkin tavırları değişti' diyor. "Ülkenin kentleşmesi artan zenginlik ve farklı bir hayat anlayışı getirdi'."