5 Mayıs 2008 Pazartesi

@ Olli Rehn: ''Radikal laikler Türkiye'yi böldü!''

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’de “aşırı laiklerle Müslüman demokratlar arasında bölünme olduğunu” öne sürdü.

Rehn, Oxford Üniversitesi’ndeki konuşmasında, Türkiye’nin çok boyutlu yeni bir siyasi krizden geçtiğini iddia ederek, ülkenin geleceğini belirlemek için farklı grupların mücadele içinde olduğunu savundu. Rehn şunları söyledi: “Çok belirgin bir bölünme var. Bir tarafta laikler var. Bunlar liberal laik olmaktan daha çok aşırı laikler. Diğer tarafta Müslüman demokratlar var. Bunlar reform geçirmiş eski İslamcılar. Fakat din bu hikayenin sadece bir parçası. Büyük şehirlerin siyasetteki ve iş dünyasındaki seçkinleriyle Anadolu’nun muhafazakar girişimci orta sınıfı arasında sosyal ayrışma var.”

“İslam ve Batı dünyasının sonsuz bir çatışmaya mahkum olduğunu düşünmediği” belirten Rehn, Soğuk Savaş döneminde İslam dünyasıyla Batı’nın işbirliğini örnek göstererek bugün de köktenciliğe ve her türlü terörizme karşı her iki tarafın karşılıklı köprüler kurması gerektiğini ifade etti. Bu kapsamda Türkiye’nin hayati bir rol oynayabileceğine dikkat çeken Rehn, “Avrupa hikayesinin bir sonraki bölümünün İstanbul’da yazılmasını” istediğini belirtti.